6. Všeobecně

 

   6.1. Doping

 

V dnešní době je snadné pomocí jednoduchých měřících přístrojů zjistit, zda nemáte v těle nějakou to látku, která by \Vám pomáhala zvýšit Vaší výkonost. Je to tak známý alkohol, který můžete mít i po pořádném nočním pití, nebo droga v podobě mariánky apd. Drogy tu rozebírat nechci. Ale například cigareta vlastně není tím, co by někdo zakazoval, ale když Vám pomůže, tak je to dovoleno.

Vše má své mínusy. Cigareta omezuje okysličování krve a tím naopak Vaše výkonost klesá.

Zastavím se nad alkoholem. Jsem až na vyjímky odpůrcem pití v průběhu turnaje mezi zápasy. Je to z počátku možná povzbuzení, ale v průběhu dne se Vám zpomalují reakce a Vaše hra postrádá jiskru. Pocítíte to na reakcích, které máte běžně při bránění rohů, potom se pořádně netrefujete do rohů až agresivní hra s častým nastřelením středové desky. Prostě zakažte si v průběhu turnaje nepít alkohol. I malé pivo u oběda Vám zpomalí reakce a možná si dáte i krátkou chrupku. Řekněte si, když budete mít chuť, že raději si počkáte těch pár zápasu až dohrajete  poslední zápas. Stojí to za to!

 

 

   6.2. Fairplay

 

Mít čistý stůl a nebýt ničím zatěžkán je velká výhoda pro každéhohráče. Ale hrát narovinu a čestně je jeden z nejznámějších pojmů, co se týká sportu. Ten, kdo podvádí a hraje nečistě se časem sám vyřadí, protože se na to příjde. Každý rozhodčí je jinak benevolentní k hráčům a stačí, aby podvod, který často dělám začal pískat a sám si prohraju zápas.

       Nejčastěji se to stává při bránění branky. Někteří si nevědomky, ale přesto dávají pálku do branky. Ovšem je to většinou vědomé jednání, které následuje ze strachu nedostat branku a stůj co stůj zabránít proniknutí míče. Je to i podvědomá reakce se stáhnout až do branky a když to rozhodčí zpočátku toleruje, či si toho nevšimne ihned, začneme to dělat automaticky.

        Další prvek je zastavování míčku v rohu stolu, kdy není míček slyšet a potom následuje prudká a nečekaná rána. Dá se to přirovnat k podání, kdy soupeř ztratí pojem o místu, kde se míč nachází a potom je bezbranný. Ovšem je zde i moment, kdy se míč zastaví sám a my jej neslyšíme. Tady je to potom na posouzení rozhodčího, zda-li je spravedlivý a odpíská mrtvý míč.

        Po zkušenostech z mezinárodních turnajů nedoporučuju takové chyby okamžitě přiznávat rozhodčímu. Ten toto jednání může určit za nesportovní a udělit trestný bod. Tak že, když se něco podobného stane např., když jsem se dotkl míče a ten vyletí ze stolu ven a rozhodčí přeruší hru, mlčet a jen zvednout ruku s pálkou na znamení, že je to mou vinou.

Píše se mi to těžko, protože jsem zvyklý ihned po prohřešku, když se dotknu míče a ten vypadne ze stolu, nebo když míč vyskočí z branky nahlásit a zastavit třeba i hru. Ale už se mi to v zahraničí vymstilo a tak na takovýchto turnajích se snažím ihned nereagovat na vzniklou situaci a pokračovat dál v zápase, jako by se nic nestalo. Ale v domácích soutěžích si to většinou neodpustím a chybu ihned přiznám.Nesmíme se ale dostat do situace, že budeme zneužívat benevolence rozhodčích. 

Je to nečistá hra a ta je nejčastěji dříve či později potrestaná.

 

 

 6.3. Nehraju sám

 

 

Trochu úsměvné téma, které vyloudí né jeden úsměv, ale víte zkutečně, že nehrajete sami? Je snadné se dostat do eufórie, kdy Vám vše vychází a vše jde jako po drátkách. Najednou se stane, že Vám trenér řekne, že nejste na hřišti sami a že polovinu míčů jste poslali zbytečně. Mít kontrolu nad sami sebou Vám nejenom ušetří spoustu síly, ale taky v dalším zápase můžete díky tomu vše stratit, protože hrajete sami proti sobě. Rána střídá ránu a jen hluchý slyší, že míče nejsou trefované do těch správných míst, ale jen se rychle odráží o zadní mantinel a tedy neohrožují soupeře. Stačí, aby Vám pomaleji vrátil do rohu míč a ten zkončí ve Vaší brance. Tak že vždy, když jste  v takové situaci, zkuste se nachvilku při přerušení hry zamyslet, jestli nehrajete sami proti sobě.

 

 

   6.4. Zkušenosti

 

Čím víc zápasů odehrajete, tak tím víc zkušeností máte. Je dobré si zapamatovat styl svých soupeřů, který můžete použít příště a to hlavně opakujícím chybám. Proto se stane, že nejste schopni s jednim hráčem vyhrát třeba desetkrát za sebou, ale podaří se Vám to jen jednou za dlouhý čas. Má Vás prokouklého a ví, co má na Vás zahrát a kde máte své slabé místa.

Další zkušeností si odbouráváte zbrklost při hře, dokážete déle vyčkávat na soupeřovu chybu. S časem se otrkáte i osmělíte a ani tiché či bouřlivé prostředí tolik neovlivní, jak jste schopen se na zápas soustředit. Taky Vám bude stačit méně a méně času s neznámým hráčem, aby jste zjistili, na jaké úrovni hraje a zda si můžete pošetřit síly, nebo je to hráč prvotřídní. Pokud se ale nedostává těchto zkušeností, určitě Vám rád poradí zkušený hráč či kouč, kterého si k zápasu pozvete.

 

   6.5. MČR a mezinárodní turnaje

 

Každý hráč, který se dostane poprvé na mistrovství republiky nehraje

tak, jak by si představoval. Prohraje zápasy se slabšími hráči, které běžně poráží a některé jasně vyhrané zápasy prohraje. Je to způsobeno atmosférou a nervozitou při hře. Tady je každá rada drahá. Jedině letité zkušenosti tyto pocity dokáží potlačit a soustředit se jen na hru. Dost často zde hraje velkou roli taktika hry a jak jsme byli nasazeni. Později výhodnější umístění ve skupině může náš úspěch zvětšit, když se nesetkáme s těmi nejsilnějšími v nejbližším kole. Zde platí hrát naplno od začátku až do konce s vědomím, že nemáme co ztratit.

V zahraničí se k nervozitě přidává jazyková bariera. Většinou jsou

všechny turnaje vedeny, kromě domácího jazyka, v angličtině. Vřele doporučuju si osvojit ty nejzákladnější sdělení a počítání skore. Při prvních zápasech mít v herně tlumočníka. Vyhnete se nedorozumění mezi vámi a  rozhodčím. Na těchto typech turnajů se vyplatí si hráče nejdříve vyzkoušet, jak hraje, nehrnout se ihned do útoku a prověřit slabiny. Však né více, než polovinu prvního setu. Mějte na paměti, že to samé dělá i soupeř. Náklonost domácích rozhodčích v prospěch svých hráčů je častá, ale nesmíte se za každou cenu nechat rozladit. Malé odchylky v pravidlech jsou také časté a tak se na ně zeptat, třeba jak se počítá míč, který od vaší hrudi vyletěl ze stolu mimo. Rozhodčí je pánem v herně a to musíme mít na paměti. Proto nemluvit při hře a ani v případě, že chceme upozornit, že jsme se dotkli míče předtím, než vyletěl ze stolu. Za to se občas dávají trestné body.

Sledujte si hlavně výsledkovou listinu, která vám napoví, jak hraje vaše konkurence. 

Nedávno jsem byl na mistrovství Světa ve Slovinsku, kde vesměs rozhodčí byli v pohodě, ale v poslední době se stává normální, že dobří rozhodčí dělají raději svým hráčům kouče, než by rozhodovali na špičkové úrovni. A tak se stalo, že nám s Polským hráčem pískal domácí benjamínek a bohužel míče, kterých jsem se ani dotknout nemohl mi odpískal a já prohrál dost vyrovnaný zápas. Mrzí mě to dodnes a snažím se zbavit té křivdy, ale to už nezměním a musím to hodit za hlavu. Po tomto zápase mi soupeřův kouč, který taky běžně dělá rozhodčího, řekl že bylo rozhodování rozhodčího nefér a velmi špatné, abych si klidně požádal o zopakování zápasu. Ale to jsem odmítl, protože jsem nechtěl dělat dusno. Kdo ví, zda by i před soutěžní komisí souhlasili. V herně si lidi řeknou mnohé, ale jak opustí stůl, tak je to většinou o něčem jiném

 

 

   6.6. Krize přichází nečekaně

 

Trénuji dvakrát i vícekrát za týden, abych byl dobrý, abych vyhrál co nejvíce zápasů a abych neudělal ostudu, když se dostanu na turnaj natož mistrovství. Ale najednou odehraji jeden zápas, který po boji prohraji, potom druhý a topím se a topím v myšlenkách, kde dělám chybu. Myslím si, že je to přemotivovaností. Seběvědomí je třeba, ale pokud se to přežene, tak stačí opravdu málo a my najednou nedokážeme prodat, co jsme pracně získali tréninkem. Rada, jaká rada?  Jedině změnit styl hry, namísto rychlé zkusit pomalejší. Namísto dlouhých výměn drobit celý set tím, že vyrobíme mrtvé míče, oddechový čas či další drobné věci, které zpomalý průběh zápasu. Někdy krize trvá den jindy jen jeden set, to je různé, ale čím dříve příjdeme na to, tím rychleji se z ní dostanete. Musíte vystřídat vše, co Vás napadne. Dejte si kyselý bombon či ovoce, napijte se obyčejné či pro změnu sladké vody. Dejte si hroznový cukr, aby jste dostali do těla novou energii, třeba i káva krásně voňavá Vás naladí na lepší nótu. Ale vždy musíte bojovat. To je základem všech propadů a krizí ve hře anejen v ní.