5. Trénink

 

         5.1. Co mohu trénovat sám

 

 

5.1.1. Podání

 

 

         Nejdůležitější je trefit se do branky z jakékoliv strany bez soupeře. Zde je zapotřebí jen chuť a volný stůl. K tomu účelu si vezmeme více míčků, abychom při každém úspěchu nemuseli běhat na druhou stranu. Podání je, jak již jsem řekl, nejdůležitějším prvkem ve hře. Zde se musíme sami naučit při podání umístit míč nejkratší cestou do branky. Nejdříve volíme jednu stranu - rozuměno podání o levý či pravý mantinel. Po deseti, dvaceti podáních změníme mantinel a znovu. 50 % úspěšnost je dobrou cestou ke spokojenosti. Je mnoho míst odkud můžeme podávat, ale nejlepší je míč vyslat od naší branky, abychom se včas dokázali vrátit zpět do základního postavení.

Nejdříve trénujeme odraz od našeho mantinelu a protilehlého rohu na soupeřově polovině do branky. Potom zkoušíme jen s jedním odrazem a to do středu brány. Jako třetí je odraz o náš mantinel, potom soupeřův mantinel a branku lehce ze strany. Toto podání je účelné, pokud hrajeme velmi rychle a soupeř nečeká, že budeme podávat pomaleji a udělá rychlejší pohyb pálkou do jednoho z rohů. Taky se nesmíme spoléhat jen na podání, které umíme jen z jedné strany. Střídáme taky rychlost a rotaci míčů. Při podání se často stává, že míč udeří ze zadní strany pálky a odtud míč spadne do branky.

 

 

5.1.2. Střely z místa

 

 

Z místa střílíme přímé do branky. Přitom posloucháme, kam míč šel, abychom mohli v příštím pokusu lépe namířit. Je to důležité pro budoucí střely na pálku odkud míč se může odrazit ven ze stolu.

Ale nejjednoduší jsou střely podél mantinelu. I začátečníkovi se povede více golů dát právě touto cestou. Začínáme s pomalejším míčem a při úspěšnosti dáváme větší razanci až se bude ozývat rána do míčku a ihned v zápětí další rána, to když míč vysokou rychlostí zkončí v brance. Tady si vyzkoušíte trpělivost a vytrvalost, hlavně to nevzdávejte, pokud se rychle nedostaví úspěch. Když se dlouho nebude dařit, tak změňte místo odkud míč posíláte, nebo to zkuste z druhé strany stolu. Mobil dnes má každý, tak si nezapomeňte udělat záznam úspěšnosti.Hlavně nepřehánějte razanci při střelách podél mantinelu. Snadno se potom stane, že míč vyletí mimo stůl ven od rohu. 

 

 

5.1.3. Střely v pohybu

 

Máme asi 11 způsobů jak dát soupeři branku ze hry. Trénování z místa se hodí, když podáváme, nebo potřebujeme zpomalit hru a rychlou překvapivou ránou dát gol. Ale běžnější je, že míč se stále pohybuje z místa na místo a my jej odpalujeme pokaždév jiné situaci.  Z tohoto důvodu se nejdříve naučíme rychlé přihrávání míče s pálkou blízko u sebe. Pálkou míček ťukneme do leva a rychle pálkou zamezíme z druhé strany, aby nám míč utekl, při tom mu dáme klepnutím obrácený směr. Takové driblování na stole, kdy míč se koulí po stole. Když zvládneme i 5 minut si takto přihrávat míč, můžeme přikročit k dalšímu tréninku.

S míčkem si třikrát pinkneme a potom jej vystřelíme na branku a to již  podle fantazie, nebo podle 11. způsobů, které najdete na konci příručky.

 

 

5.1.4. Rychlost

 

 

         Rychlé míče dělají problémy každému a tak vší silou posílejte na soupeřovu zadní stěnu míče a při vracení se ho snažte zachytit. Čím silnější rána, tím více se budete snažit míč zachytit. Snažte se při tom míč přidržet a odeslat zpět. Každý nezachycený míč je Vaše mínus. Takto trénujte, dokud Vám ruka nezeslábne.

 

 

5.1.5. Změna stran

 

 

Rozhodující je, jak dokážete  mít míč pod kontrolou. K tomu slouží toto:

Když míč pošlete po levé straně, oběhne stůl a vy ho zachytáváte na pravé straně. Neodpalujete ho přímo, ale převedete ho opět na levou stranu. Takto se snažíte kontrolovat, kde je míč a kam ho chcete poslat. Po úspěšném převedení míče to samé děláte, ale z pravé strany. Tento trénink Vás naučí mít míč co nejvíce pod kontrolou a neopakovat stejnou stranu třeba desetkrát. 

 

 

         5.2. S trenérem

 

 

5.2.1. Stanovení pojmenování situací

 

Nejlepší je trénovat ve dvou a to už proto, že nemusíte pokaždé obíhat stůl, když se při trénování trefíte do branky. Druhá osoba Vám ale musí pomáhat v tom, kam jste poslali míč při testování

a zkoušení čehokoliv. Před začátkem si stanovíte názvosloví jako vedle brány vlevo, tedy jen vlevo či vpravo z pohledu podávajícího.

Například trénujete podání a váš pomocník Vám říká, zda je podání krátké, nebo dlouhé ale v trochu jiném smyslu. Dobré podání má být o jeden z Vašich oblíbených mantinelů na vaší straně a protilehlého rohu u soupeře. Pokud se míč odrazí před rohem je to krátké a musíte na Vaší straně odrážet míč o mantinel dál od sebe. Pokud roh přestřelíte je to zase dlouhé a míč na své straně musíte odrážet blíž k sobě tak, aby míček zklouzl po rohu přímo do branky.  Stejné pokyny dostáváte při trefování do branky dvěma odrazi od mantinelu apd. Viz Testy.

 

 

5.2.2. Trenér

 

Pokud je trenér koukavý říká Vám o hodně víc detailů při střelbách do branky. Například že jste míč narotovali namísto dolní falší horní falší a míč po nárazu na zadní mantinel vyskočí ze stolu sám.  Potom získává bod soupeř, což jsme nechtěli.

Trenér si zapisuje úspěšnost testů a je schopen velmi rychle změnit způsoby střelby na branku ato z pozic, které Vám vůbec nejdou.

Trénování narotovaných míčů na pálku, nebo s odrazem od zadní desky na zadní část soupeřovi pálky  je třeba pomoc od koukavého trenéra stejně jako rychlé podání s lehkým dotykem jen o Váš mantinel.

 

 

5.2.3. Zvláštní sety

 

 

Trenér určuje, co se v daném setu bude dělat. Například jeden hráč bude pouze bránit a druhý pouze útočit. Bránící hráč zachytává míče a pomaleji je posílá zpět. Pokud jeden z hráčů neudrží svou vůli a zaútočí, nebo se bude bránit, má trestný bod

 

Forhend nebo bekend bude hráč dělat po každé, když bude muset zpracovat míč. Takto se dá natrénovat například křižný forhend či bekend.

 

Set začne stavem 0:5 v neprospěch toho silnějšího a tento náskok slabší hráč se snaží udržet a silnější naopak musí vívoj zápasu otočit.

 

Limit při kterém můžeme poslat míč jen dvakrát za sebou po pravé či levé straně. Jak zopakujeme vícekrát, tak má soupeř bod.

 

 

5.2.4. bránění branky a brankoviště

 

 

Pokud trénuji sám, nebo v mé přítomnosti není dobře vidící partner, nedokážu posoudit kontakt s míčem v brankovišti. Trenér sleduje každý míč a jak poruším pravidla, zastaví hru a popíše situaci. Protihráč se snaží střílet na mé postavení před brankou a donutit mě udělat chybu a stáhnout se do brankoviště a při tom se dotknout míče. Jak poruším pravidla soupeř získá 1 bod. Je třeba tuto situaci dobře procvičit, abych nebyl zbytečně na turnaji trestán.

 

 

         5.3. Tréninkové dávky

 

 

         Sportovec, který se dostane na vyšší úroveň má potřebu si rozvrhnout dávky tréninku. Základním kritériem je příprava na soutěž, před kterou vše podřizujeme všemu. Trénujeme v tzv.dávkách a to na výdrž, trpělivost, zručnost, soustředěnost atd.

 

 

         5.3.1. Výdrž

 

 

 

         Pod výdrží rozumíme jak dlouho jsme schopni hrát zápasy bez poklesu fyzických sil, i když se tomu někdy nevyhneme. Proto se snažíme odehrát za jeden den více zápasů a to minimálně 20 a více setů za sebou na plný plyn. Pozor! Musíme si vyzkoušet, kolik dnů před turnajem si musíme dát pauzu, jinak se to odrazí negativně na výsledku v turnaji. TZV. můžeme se přetrénovat.

 

 

         5.3.2. Trpělivost

 

 

         Trpělivosti není nikdy dost, obzvlášť když o něco jde a my máme vyhraný set a přece jej zbrklostí prohrajeme. Proto si zkoušíme obraty v setech tím, že začneme naplno hrát až při stavu 0:7, 0:8, 0:10. V těchto případech se mění taktika hry ve všech směrech. Např. přestaneme dávat velké rány (mlácení do mantinelu bezhlavě padni kam padni) a zaměříme se především na obranu. Soupeř, když nemůže dát dlouho branku znervozní a začne dělat chyby. Nebo právě naopak přecházíme do útoku, ale rány vyslané musí směřovat do míst, kde je soupeř v této hře nejslabší. Při spojení zpevněné obrany a mířeného útoku je velká šance na zvrat.Proto se snažíme nasimulovat takové situace.

 

 

         5.3.3. Zručnost

 

 

         Zručnost je v pružnosti reagovat na danou situaci v pravý čas. Vybírání rohu, jak jsme zvyklí, není zručností, ale pro soupeře lahůdkou, protože si Vás odhadne a vaše míče nejsou takovou hrozbou. Střelit branku z jakéhokoliv úhlu dokáže málokdo. Přesně umístěný míč pod soupeřovu ruku nebo vícekrát odražený míč, který zkončí v brance je tou zručností i technikou naučenou na tréninku.

 

 

         5.3.4. Soustředěnost

 

 

         Soustředěnost je velmi důležitá věc, která má v sobě i adrenalín v krvy, který stoupá s dramatičností zápasů. S tím se musíme vyrovnat každý sám. Myslet pouze na hru a jak překvapit soupeře. Nenechat se vyprovokovat ke prudčí hře bez obrany. Vyhnout se hádkám o sporný míč a říct si, že každý rozhodčí se jednou upískne.Trenér nám dává pokyny a my je musíme co nejvíce naplnit. Pokud děláme úplně něco jiného, tak to je právě ta nesoustředěnost. 

 

 

         5.4. Testy

 

         Připravil jsem pro Vás testy, které můžete libovolně upravovat a doplňovat podle svých potřeb. Umístil jsem je až na konec této příručky. Principem těchto testů je ověřit si, zda-li máte lepší výsledky, než před krátkou dobou a v čem musíte zabrat. Jedná se hlavně o umění trefit branku z kterékoliv pozice na stole a to jak z místa, tak z pohybu s míčem. Když se hráč neumí trefit do prázdné branky, jak chce toho docílit v zápasech? Vždy se nepodaří narazit na soupeřův špatný den, kdy pokazí skoro vše na co šáhne.

Volíme dva způsoby střelby a to s míčem, který stojí na místě a druhý způsob je ten, že nejdříve přivedeme míč do pohybu a potom střílíme podle testu. Druhý způsob nám simuluje probíhající hru, kdy míček většinou nestojí na jednom místě a my si musíme nacvičit právě  ten okamžik, kdy je střelba na branku nejvýhodnější a z jakého místa to umíme nejlépe. Pinkneme si dvakrát či třikrát a vypálíme na branku přes odrazy o mantynely.

 

 

5.5. Posilování

 

 

         Když Vám začínají v posledním období docházet síly na turnaji a vy nejste schopni odehrát víc zápasů na úrovni, je to znamením, že je třeba zvýšit celkovou tělesnou kondici a to zejména v horní části těla.

Malou pomůckou jsou vždy po ruce např. pružiny s ručkou, na které se vejde jedna a více těchto posilovacích pružin. Napínáme pružiny všemy směry zejména vpřed a na stranu, jak to jen jde a postupně přidáváme pružiny. Před turnajem si tak týden dáme oddych a budeme opět schopni vydržet náročnější soutěže bez pocitu, že se nám nedostává dostatek síly a dechu.

 

Lze využít pružinu i tak, že si zhotovíme háček na horní část zadní desky stolu a upneme pružinu na řemínek, který budeme mít na zápěstí. Bude bohatě stačit odehrát pár setů. Chci jen upozornit na odborném uchycení pružiny tak, aby při tréninku nevystřelila. Náhradou může být i silnější gumový pruh.

 

Další posilování může být klasické a to přes sportovní náčiní jako činky a různé cviky jako kliky s rukama podél těla, nebo i kolmo od těla.

 

Další způsob, jak posilovat je simulované hraní s laminátovou nebo plastovou pálkou ve vodě.Nepoužívejte dřevěnou, protože by se Vám zničila.  Zde provádíme nejdříve jenpomalé pohyby vpřed a vzad, ale postupně přidáváme na rychlosti a i směry mávání. 

Tady bych apeloval na umírněnost, protože pokud by jste to přehnali, tak Vás bude ruka bolet pěkně dlouho.

 

 

         5.6. Více míčků najednou

 

 

         Báječný nápad, který vznikl mezi kamarády na Slovensku. Hra s více než jedním míčkem. Zde se tříbí postřech a sluch jedna radost. Stačí, když si takto zařádíme deset minut za trénink a výsledek se dostaví. Zde se hlavně učíme bránit naší branku a to ze všech stran. Na konci nezáleží, kolik jsme dali, ale dostali branek.

 

 

5.7. Rozcvičení

 

Nikdy ale nesmíme zapomenout na rozcvičení před začátkem tréninku a hlavně turnaje. Pokud tak neuděláme odrazí se to na nataženém svalu třeba na zádech, nebo jen na ruce a při vícedňovém turnaji budeme hodně handicapováni. Musíme se před každým zápasem cítit být dobře rozehřátí, což platí hlavně u dříve narozených. Mít provozní teplotu je hodně důležité, protože se studeným strojem klesá výkonost. Stačí si udělat například pár dřepů nebo si zaběhat na místě.